Ampute Milli Takım ve Başarıları

ampute milli takimi

Ampute Milli Takım

Son olarak 2017’ de İstanbul’ da gerçekleşen Milli Takımlar Avrupa Ampute Futbol Şampiyonasında Vodafone Park’ ta İngiltere Ampute Milli takımını 2-1 yenip Şampiyonluğa ulaşan Ampute Milli takım adından son zamanlarda çok sık bahsetmiştir. Öncelikle Ampute Milli Takım kimlerden oluşur, kimler Ampute Milli takımda oynar ve Ampute ne demektir?
Ampute milli takım yıllar önce Turkcell’ in sponsor desteği ile kurulan ve aktif olarak Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu tarafından yönetilen milli takımdır. Özellikle Türkiye Futbol Federasyonunun ‘ Türkiye Futbol Oynuyor’ Projesi altında kurduğu Ampute Milli takım son dönemlerde büyük başarılar elde etti. Son zamanlarda çoğu kişinin yabancı olmadığı Ampute Futbol Milli takımı son olarak 2017’ de Avrupa şampiyonluğuna ulaşmıştı.
Takımlar 7’ er kişiden oluşan ve kalecilerin bir elini kullanma hakkı bulunan bir futbol mecrasıdır. Kale hariç diğer bölgelerde oynayan kişilerin bir ayağı da Ampute olmalıdır. Nitekim Ampute Milli takım adını da buradan alır. Ampute Futbol milli takım forması da tıpkı A Milli futbol takımın forma dizaynı ve rengi gibidir. Zira Ampute futboluna uygun üretilen bu formalar da İç saha ve Deplasman formaları olarak ikiye ayrılır.
Öncelikle iç saha forması; Ana renk kan kırmızısı olmak üzere firma üzerinde bulunan oyuncu numarası, Federasyon adı gibi detaylar Siyah ve beyaz olarak lanse edilmiştir. Bu tasarım aynı şekilde Deplasman forması ( Beyazlı forma) için de geçerlidir bilhassa Ana renk beyaz ve detaylar da kırmızı ve siyahtan oluşur.
ampute milli takimi
ampute milli takımı başarıları

Geçmişten Günümüze Ampute Milli Takım

Ampute milli takım genel itibari ile oldukça başarılı grafikler çizen bir milli takımdır. Bu doğrultuda 2005 Yılında katıldığı Ampute Futbol Avrupa şampiyonasında 3. Olma başarısı göstermiştir. Nitekim bu başarı ile yetinmeyen Ampute milli takım, son olarak ülkemizde gerçekleştirilen Avrupa Ampute Milli Takımlar Futbol Şampiyonasında Final’ de İstanbul’ da oynanan maçta güçlü rakibi İngiltere’ yi 2-1 yenmeyi başarmış ve şampiyonluğa ulaşmıştır. Burada Bahigo bahis sitesinin sponsorluğunu da göz ardı etmemek gerekir.
Verdikleri mücadele ve gösterdikleri başarıları yüzünden günümüzde halkımız tarafından Ampute milli takıma ‘Efeler’ diye  tabir edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir